• ÚVOD
  • KURZ A CENA
  • HISTORIE
  • PŘÍPADOVÉ STUDIE
  • KONTAKTY
DEFENZIVNÍ JÍZDA
INFOLINKA:

INFOLINKA:

+420 226 216 026

linkedin
Wiki
youtube

Dub25

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Staronové téma „měření rychlosti“

Staronové téma „měření rychlosti“

Jedno z aktuálních témat dnešní doby jsou úvahy o omezení pravomocí obecní policie, konkrétně v oblasti měření rychlosti. Není to poprvé, už dříve existovaly zájmy, aby obecní policie nemohla rychlost měřit vůbec. To dokonce bylo i uzákoněno, ale vzbouřili se starostové obcí, které by tak přišly o nemalé finanční zdroje. A tak obecní policii zákon možnost měřit vrátil, ale s několika podmínkami, z nichž nejkurióznější byla ta o povinnosti označit místo měření dopravní značkou. Jak se později ukázalo, za vším stáli poslanci, kteří již měli na svém kontě tolik bodů, že jim hrozila roční přestávka a chtěli prostě jen snížit riziko, že je znovu (a naposledy) někdo změří.

Rychlost může aktuálně měřit policie České republiky a obecní policie. Zatímco policie ČR může měřit prakticky kdekoliv, obecní policie jen v katastru své obce, anebo v katastru obce, která má s „domovským“ obecním úřadem uzavřenou smlouvu. Změna, která se aktuálně navrhuje, spočívá ve vyloučení možnosti měřit rychlost obecní policií v jiné obci (se smlouvou) a zůstává jen ta pro svoji domovskou obec.

To, co je podstatné je, komu a co navrhovaná změna přinese. Bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích rozhodně nic. Řidiči rychlostní limity příliš nedodržují a jediné, co je drží jakž takž při zemi je pravděpodobnost, se kterou mohou být změřeni. Čili o co méně se bude měřit, o to častěji se  bude nejvyšší dovolená rychlost překračovat. Tomu, kdo rychlostní limity dodržuje vždy a všude, je jedno, kolikrát jej někdo změří, nemá se totiž čeho bát. Čili bojí se jen ti, kteří jsou s dodržováním zákona na štíru. Pokud ti samí mohou tento zákon ovlivnit, pak je to ideální kombinace. Tedy ideální pro ně samotné, samozřejmě.

Vždy, když se uvažuje o změně zákona o provozu na pozemních komunikacích, je třeba si položit otázku, jak změna přispěje ke zvýšení dopravní bezpečnosti. Pokud je odpověď záporná (a to v tomto případě bezesporu je), pak je taková změna nepřijatelná. Zdravý rozum zvítězil při nepřijetí návrhu povolit cyklistům jezdit pod vlivem alkoholu nebo při návrhu zakázat policii odtahovat protizákonně zaparkovaná vozidla poslanců v okolí Poslanecké sněmovny. Lze doufat, že zvítězí i tentokrát.

Posted by Robert Kotál in Nezařazené

Související články

Pro08

Kdo za to může…..

by Robert Kotál

Říj01

Nové změny od 1. 10. 2018

by Petra Adámková

Čvc01

Nová právní úprava od 1. 7. 2018

by Petra Adámková

Čvc10

Dálnice je pro chodce smrtelná

by Robert Kotál

Kontakty:

Dopravní akademie a.s.
Českobratrská 1, Praha 3, Česká republika
+420 226 216 026 (recepce)
centrala@dopravni-akademie.cz
www.dopravni-akademie.cz
www.defenzivnijizda.cz

Společnost zapsaná do OR vedeného Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 14242
IČ: 28384938